Що і де сіяти?


Підзимова сівба овочів – не нове віяння моди, а перевірений століттями агротехнічний прийом. Він має великі переваги. Найголовніша – сівба «під зиму» значно полегшує роботу навесні. Крім того, він дозволяє отримати врожай на 15-20 днів раніше, ніж при звичайній весняній сівбі.Але не всі культури і сорти годяться для підзимового посіву.
По-перше, посіяні під зиму овочі, дозріваючи раніше, гірше зберігаються. Тому все те, що потрібно закласти на зиму в льох і підвал, сіють лише навесні!  По-друге, при особливо несприятливих погодних умовах посіяні під зиму на грядку насіння, особливо прострочені, часто гинуть, і замість густих весняних сходів виходить… порожня грядка. Та й не всі овочі годяться для цього. Найчастіше під зиму сіють цибулю (чорнушку, батун), кріп, щавель, моркву, петрушку, редиску, ріпу, салат, селеру, деякі однорічні квіти, наприклад, чорнобривці.

 

Як підготувати грядку?


Сівба «під мороз» має ефект на тих ділянках, де ґрунт навесні повільно прогрівається і довго не просихає, а також там, де часто буває посушлива або холодна весна, коли терміни весняної сівби значно відсуваються і затягується поява сходів.Грядки для підзимових посівів треба починати готувати вже з жовтня. Їх краще розміщувати там, де вище, на ділянках з пухким, родючим ґрунтом, з невеликим схилом на південь або південний захід, захищеним від постійних холодних вітрів. На таких ділянках земля навесні швидко просихає і прогрівається.На ділянках з близьким стоянням ґрунтових вод, а також на розташованих у низинах, треба влаштовувати грядки заввишки аж 15-20 см, щоб запобігти вимоканню рослин навесні. До того ж ґрунт на таких грядках навесні швидше прогрівається, що сприяє прискоренню появи сходів.Грунт для осіннього посіву необхідно готувати більш ретельно, ніж ми це робимо навесні. Землю глибоко перекопують і заправляють добривами – по 1 відру перегною або витриманого компосту, 1 стол. ложці суперфосфату, 1 чайній ложці калійних добрив і 1 склянці золи на 1 кв. метр грядки. Залежно від якості ґрунту при необхідності треба внести торф і мінеральні добавки – глину, крупнозернистий річковий пісок.Потім на грядці нарізають борозни для насіння, роблячи їх на 1,5 см глибше, ніж при весняному посіві. Далі грядку накривають плівкою, яку притискають по краях.

При якій температурі сіяти?


Найважливішу роль відіграють терміни проведення підзимового посіву. При занадто ранньому посіві,  насіння швидко проростає і ніжні паростки гинуть з настанням холодів. Тому насіння висівають при настанні стійкої холодної погоди, коли температура ґрунту знизиться до 0-1 градусів. Це зазвичай збігається з початком серйозних ранкових заморозків.У цей час зазвичай на самій поверхні землі утворюється стійка проморожена «скоринка». Залежно від температури повітря підзимові посіви проводять приблизно в самому кінці жовтня — на початку чи у першій половині листопада.
Якщо до цього часу випаде сніжок – не біда, бо сіяти в підготовлені заздалегідь грядки ще можна довго, до самого Нового року. Тільки чим більше випаде снігу, тим більше доведеться його відгрібати, щоб дістатися до борозенок. Перед самим посівом з грядки знімаємо плівку. Якщо при підготовці грядки ви її накрити плівкою забули, теж не біда,  треба буде просто змести віником чи лопаткою сніг з борозенок. Сіяти треба з таким розрахунком, щоб посіяне насіння восени тільки набрякло, але не встигло проклюнутися і прорости.У приготовані борозенки сіють насіння і присипають його заздалегідь припасеним незамерзлим ґрунтом. Поливати такі посіви ні в якому разі не можна! Для підзимового посіву треба використовувати тільки насіння з високою схожістю, збільшуючи при цьому норму висіву насіння на 30% у порівнянні з нормою висіву насіння навесні. Насіння в борозенки сіють тільки сухим (це – основна умова підзимової сівби), потім борозенки засипають піском або торфом і зарівнюють перегноєм.
Сходи овочів, посаджених пізньої осені, навесні розвиваються незалежно від погоди. Їхня перевага особливо помітно в роки з посушливою весною, тому насіння повною мірою використовує зимову вологу, швидко набухає і дає ранні та дружні сходи.