Малина приваблює безліч комах-шкідників, що паразитують на ній, та й небезпечних хвороб у неї чимало. Правильна посадка й догляд за малиною зміцнюють стійкість рослини до захворювань і до комах-паразитів. Ми розповімо вам не тільки про те, як боротися з ворогами малини, а й про профілактичні заходи, які дозволять захистити ваш малинник від проникнення в нього шкідливих комах і збудників хвороб.

Малина жовтіє


Дуже часто читачів сайту хвилюють такі питання: чому у малини жовтіє листя і що робити, якщо малина жовтіє? Якщо це відбувається восени, то, найімовірніше, ви спостерігаєте природні сезонні зміни, але якщо малина жовтіє навесні або влітку, це тривожний знак. Причин цього явища декілька, і однією з них є бактеріальні захворювання малини – кореневий рак і зобуватість коренів. Симптоми цих хвороб схожі: на коренях рослини утворюються нарости у вигляді бульб, ріст пагонів припиняється, у малини жовтіє листя, а ягоди втрачають солодкість. Найчастіше хворіють рослини на ділянках зі слабколужним або нейтральним ґрунтом. Щоб уникнути зараження кореневим раком або зобуватістю, уважно оглядайте перед посадкою саджанці малини, і якщо побачите здуття на коренях, видаліть уражену частину кореневища, а зріз обробіть однопроцентним розчином мідного купоросу.

Жовтіє листя малини і від різного роду мозаїк – вірусних хвороб, що проявляються на листі малини сітчастістю, крапчастістю, плямистістю або розводами. Ліків від вірусних хвороб нема, тому намагайтеся захистити малину від зараження мозаїкою гарним доглядом і профілактичними обробками кущів проти попелиці, що є рознощиком хвороби. Негайно видаляйте з ділянки і знищуйте уражені хворобою екземпляри.

Іноді передчасне пожовтіння листя відбувається тому, що ваш малинник занадто загус – зарості погано провітрюються, рослинам недостатньо світла. Проведіть гарне обрізування з проріджуванням кущів, а після цього підживіть рослини курячим послідом або перепрілим гноєм.

Хлороз малини


Ще одна можлива відповідь на запитання, чому жовтіє малина, – збудники вірусних хвороб, які проникають у тканини через порізи і надломи кори. Носіями вірусів є комахи – нематоди, кліщі або попелиця, що піддають малину зараженню таким серйозним захворюванням, як жовтяниця або хлороз. Спочатку жовтіють ділянки листової пластини між жилками, потім жовтизна несиметрично розливається на весь листок, і він зморщується. Пагони витягуються, стоншуються, ягоди дрібнішають, деформуються і швидко засихають. Провокують розвиток інфекції занадто вологий ґрунт і зависока кислотність ґрунту на ділянці. Зрушити реакцію в лужний бік можна, внісши на ділянку під перекопування гіпс із розрахунку 120 г на 1 м², а надлишок вологи усувається скороченням поливу. І обов’язково знищте комах, які розносять інфекцію. Якщо ваша малина захворіла на хлороз, доведеться викопати уражені екземпляри і спалити їх, а на місці, де вони росли, можна буде вирощувати малину не раніше, ніж через десять років: ліків від хлорозу ще не існує.

Вірусне захворювання кучерявість малини


Листя хворих рослин дрібнішає, стає зморшкуватим і жорстким, а спід листової пластини набуває коричневого кольору. Ягоди на хворих кущах кислішають, самі кущі деформуються і всихають, а рослина гине протягом трьох років. Будьте уважні, оглядайте посадковий матеріал на предмет симптомів захворювання, тому що вилікувати цю хворобу не можна, а уражені рослини потрібно негайно видалити з ділянки і знищити.

Мікоплазмове захворювання


Існує ще одне шкідливе захворювання малини, яке називають стовбурінням, або «відьминою мітлою»: рослина утворює безліч неплодоносних дрібних пагонів заввишки 30-50 см – до 200 на один кущ. Якщо на вашій ділянці з’явився такий екземпляр, знищуйте його негайно, доки хвороба не перекинулася на сусідні кущі, тому що це захворювання теж не лікується. Занести його на ділянку могли цикади, або збудник захворювання потрапив до вас з посадковим матеріалом, тому будьте уважні при купівлі та посадці малини і знищуйте комах-шкідників.

Малина сохне. Ще одне запитання, яке часто ставлять наш читачі: чому сохне малина? Це трапляється внаслідок порушення правил догляду за малиною. Ось причини, від яких сохне листя і навіть стебла малини:

  • – нестача вологи;
  • – азотний голод;
  • – надто густа посадка і, як наслідок, недостатнє освітлення.

Вивчіть стан вашого малинника, визначте й усуньте свої помилки, і не нехтуйте щорічним обрізуванням пагонів другого року, які відплодоносили.

Сохне малина і від хвороб, опис яких наведено нижче, а також від пагонових і стеблових галиць – шкідників.

Іржа малини


Іноді тому, що малина сохне, бувають виною грибкові хвороби малини, одна з яких – іржа. У травні на споді листка з’являються темні плями, листя малини сохне й осипається, на стеблах з’являються виразки коричневого кольору. Хворі кущі доведеться знищити, бо вилікувати іржу не можна, але можна вжити запобіжних заходів, які не допустять зараження малини цим захворюванням. Весняна й осіння обробка малинника однопроцентним розчином бордоської рідини захистить кущі від ураження цим грибком.

Плямистість малини


Частіше, ніж іржа, вражає малину пурпурова плямистість, або дідімела, в результаті чого малина засихає. Спочатку на молодих стеблах з’являються світло-лілові плями, які поступово розпливаються і темнішають по краях до червоно-бурого кольору, а в більш світлому центрі плям з’являються чорні крапки – пікніди. З часом плями зливаються, їхня поверхня розтріскується, пагони ламаються, а бруньки на них не розвиваються. У вологе літо захворювання може охопити всю ділянку. Знищте заражені грибком екземпляри, проведіть обробку кущів однопроцентним розчином бордоської рідини: вперше, коли молоді пагони досягнуть довжини 15-20 см, вдруге перед цвітінням, втретє – відразу після цвітіння і востаннє після збору врожаю. Не допускайте заростання ділянки.

Борошниста роса на малині


Небезпечним грибковим захворюванням є борошниста роса, що вкриває в першій половині літа (особливо якщо стоїть волога погода) наземні частини малини білим пухким нальотом, через що сохне листя, а ягоди деформуються. Якщо ви виявили борошнисту росу в малиннику, відразу після збору врожаю обробіть рослини так само, стільки ж разів і тим самим засобом, що і при ураженні іншими грибковими захворюваннями.

Антракноз малини


Антракноз – теж грибкова хвороба, від якої часто потерпає малина в саду. На листі і стеблах рослини з’являються дрібні сірі плями з пурпуровим обідком, що розростаються, зливаються між собою й утворюють виразки, через що згортається і гине листя, відшаровується кора на стеблах, а ягоди не встигають визрівати, деформуються і темніють. Боротися з антракнозом потрібно тими самими методами, що і з будь-якою іншою грибковою хворобою.

Запущений і загущений малинник можуть вразити також виразкова плямистість стебел і осіння плямистість – грибкові захворювання, способи боротьби з якими ми вам уже назвали, розповідаючи про пурпурову плямистість. Якщо малина засохла, намагайтеся негайно видаляти сухі стебла, щоб у них не селилися комахи, які є рознощиками хвороб, та й зелені пагони бажано обрізати, якщо вони слабкі або направлені всередину куща. Обрізування – це санітарна обробка чагарника, і якщо ви проводите його правильно і вчасно, цей захід зміцнює стійкість малини до хвороб і шкідників, які теж оселяються частіше на ослабленій рослині.

Поряд із бордоською рідиною добре зарекомендували себе у боротьбі з грибковими хворобами такі препарати, як топаз, залізний купорос, нітрофен.

У малини скручується листя


Це симптом захворювання малини антракнозом, про який ми писали вище, але іноді деформація листя свідчить не про хворобу, а про брак того чи іншого елемента у ґрунті – наприклад, бору або калію. Якщо справа в нестачі калію, то листя малини загортається краями донизу. Дефіцит калію може виправити підживлення малини золою, а дефіцит бору ліквідують розчином борної кислоти, внесеним у ґрунт на початку літа.